Ahmet Kaya Hayatı ve Biyografisi
Ahmet Kaya Hayatı ve Biyografisi

Ahmet Kaya Hayatı
1957 yılında (Türkiye) Malatya Kürt etnik doğumlu Türk ressam. Popüler şarkıcı aday Türk protest müzik hareketi ve ödül önde gelen sanatçılarından biri oldu. Ömür boyu ve birkaç Diğerleri onun içinde 20’ye yakın albüm 2000 yılında Fransa’da ölümünden sonra yayınlanmış üretken bir müzisyendi. Hayatında daha sonra, Kürt etnik kökenini ilgili açıklamaları yapmıştı. Fransa’da öldüğü zaman, Türkiye’de bir kanun kaçağı, Kürt terör grupları ile ilişkili çeşitli suçlardan suçlu bulundu.

Biyografi
Ahmet Kaya, beş çocuklu bir ailede doğdu. 9 yaşındayken gitar çalmaya belirtti. Ailesi İstanbul’a göç ettikten sonra, lise okulunda okudu, ancak, kısa bir süre sonra, profesyonel bir müzisyen olmaya karar verdi. (Ağlama Bebeğim) ilk albümü olan “Ağlama Bebeğim”, neredeyse sansür Kurumu temizledi ve tartışmalara kariyerinin başında reklam verilir.
Ahmet Kaya’nın ilk yaygın popüler albüm Şafak Türküsü, 1985 yılında yapıldı. Albümü Şarkılarım Dağlara yakın 3 milyon sattı aradı.
Daha çok Türkçe şarkılar söyleyen olsa da, Kürtçe de birkaç şarkı yaptı. Büyük bir kalp krizi sonucu 2000 yılında öldüğünde 42 yaşındaydı.