Ali Nazik Kebabı
Ali Nazik Kebabı

Alinazik ya da Ali Nazik kebabı bizim sık nefis bir Gaziantep özel. Yoğurt ile karıştırılmış füme patlıcan püresi, ızgara ve İhale kuzu yahnisi ile servis edilir char lezzetli bir evlilik. Alinazik pilav ve kenara ızgara sebze ile servis ediyoruz. Gerçekten paylaşmak için tüm duyuları ve özel bir yemek için bir şölen.

Adı Ali Nazik geldi ve iki farklı hikaye nerede bulduğunu merak ettim. Bunlardan biri geri 16. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu tarihleri, Yavuz Sultan Selim’in hükümdarlığı sırasında. Antep şehrine bir gezi, Türkiye’de (bugünkü Gaziantep), Sultan lezzetli patlıcan ve ızgara kuzu ile yoğurt püre bu yerel bir lezzet ile karşılandı. Çok Sultan Selim çanak sevdim ve “Kimin eli nazik ‘Türk (“eli nazik”) bu yaptı diye sordu?” Adı, ‘ali nazik,’ o zamandan kalmış olduğunu anlatıyor.

Başka bir hikaye adı ‘ala’ anlamı ‘güzel’ ve ‘nazik’, ‘yemek demek eski Osmanlı Türk Dili, kabul olduğunu söyledi.’ Yüzyıllar boyunca, bu ‘ali nazik’ (modern Türkçe, ‘nazik’ anlamına gelen ‘kibar’ anlamı ‘kibar Ali’böylece) döndü.