Cinsel Sorunlar
Cinsel Sorunlar

Cinsel bir sorun ya da cinsel işlev bozukluğu, bir sorun için cinsel aktiviteden tatminini tek veya çift engelleyen cinsel yanıt döngüsünün herhangi bir aşamasında ifade eder. Cinsel yanıt döngüsü dört aşaması vardır: heyecan, plato, orgazm ve çözülme.

Cinsel işlev bozukluğu (kadınların %43 %31’i zorluk derecesinde rapor) ortak araştırmalar sırasında, birçok kişi tartışmak için tereddütlü bir konu. Neyse ki, cinsel işlev bozukluğu vakalarının çoğu tedavi edilebilir, böylece eşiniz ve doktorunuzla endişelerinizi paylaşmak için önemlidir.

Hangi Cinsel Sorunlara Neden Olur?

Cinsel işlev bozukluğu fiziksel ya da psikolojik bir rahatsızlığın sonucu olabilir.

Fiziksel nedenler: Birçok fiziksel ve/veya tıbbi durumlar cinsel işlev sorunlarına neden olabilir. Bu koşullar diyabet, (damar) kalp ve damar hastalığı, nörolojik bozukluklar, hormonal dengesizlikler, böbrek ya da karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklar, alkolizm ve uyuşturucu bağımlılığı vardır. Buna ek olarak, bazı ilaçlar, bazı antidepresan ilaçlar da dahil olmak üzere, yan etkileri cinsel isteği ve işlevi etkileyebilir.
Psikolojik nedenler: Bu cinsel performans geçmiş cinsel travma, evlilik veya ilişki problemleri, depresyon, suçluluk duygusu, ve etkileri hakkında işle ilgili stres ve anksiyete, endişe vardır.

Kim Cinsel Sorunlar Etkilenir?

Hem erkek hem de kadın cinsel sorunları etkilenir. Her yaştan yetişkinlerde de görülebilir. Yaşlanma ile ilgili sağlık bir düşüş ile ilişkili olabilir yaşlılar, sık etkilenenler arasında yer alıyor.

Cinsel Sorunlar İnsanları Nasıl Etkiler?

Erkeklerde en sık görülen cinsel sorunlar boşalma bozukluğu, erektil disfonksiyon ve cinsel isteği engelledi.

Boşalma Bozuklukları Nelerdir?

Boşalma bozuklukları farklı türleri vardır.

Erken boşalma Bu penetrasyon önce veya sonra çok yakında oluşan boşalma anlamına gelir.
Boşalma yavaş olduğunda, çekingen ya da erken boşalma olarak Bu.
Bu retrograd Boşalma, Orgazm, boşalmak yerine geri mesane içine üretra yoluyla dışarı penisin sonuna kadar zorla oluşur.
Erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun erken boşalma, en sık görülen, genellikle de Seks sırasında seslendirecek nasıl bir endişe duyuyor kaynaklanmaktadır. Ama neden genellikle belirsizdir. Bazı durumlarda, erken boşalma ve çekingen bir ortak için cazibe eksikliği, travmatik olaylar ve psikolojik faktörler, günahkar olarak seks görmek için bir kişi neden olan katı dini bir arka plan da dahil olmak üzere geçmişte kaldı. Bazı ilaçlar, bazı antidepresanlar dahil, boşalma etkileyebilir, ya da geri omurilik sinir hasarı olabilir.

Retrograd boşalma (sinir hasarı diyabetik nöropati muzdarip şeker hastalığı olan erkeklerde. Bu boşalmak geriye doğru mesaneye akışını sağlayacak mesane ve mesane boyun sinirleri ile ilgili sorunlar nedeniyle. Diğer erkeklerde retrograd boşalma ameliyatlardan sonra idrar kesesi boyun ya da prostat veya bazı karın ameliyatlarından sonra ortaya çıkar. Buna ek olarak, duygudurum bozukluklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, özellikle boşalma ile ilgili sorunlar neden olabilir. Bu genellikle doğurganlık bozar sürece tedavi gerektirmez.