Evlilikte Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olmaktadır
Evlilikte Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olmaktadır

Anlaşmalı boşanma eşlerin çekişmeli yargıya girmeksizin aralarında anlaşarak Aile Mahkemesi’ne başvurarak evliliklerini sonlandırmak istemesi sonucu meydana gelir. Özellikle dikkat edilmesi gereken husus anlaşmalı boşanmalarda eşler arasında belirsizlik ve çekişme olmamalıdır. Bu boşanma  yoluna ancak evliliklerinden 1 yıl sonra başvurabilirler.

Resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl dolmaksızın bu yola başvurma imkanı yoktur. Anlaşmalı boşanma için gerekli şartları taşımak ve eşle anlaşılması Aile Mahkemesi Hakiminin boşanmaya kesin karar vereceği anlamı taşımamaktadır. Eşlere destek almaları için yardımcı olma yoluna başvurulacak veyahutta ayrılık kararı verecektir. Ayrılık kararı boşanma değildir. Nikah akdi devam eder fakat eşler ayrı yaşamaya başlar. Bu 3 yıllık sürenin verilmesinin amacı eşlerin tekrardan bir araya gelmesi ihtimalinden dolayıdır. Boşanma ve ayrılık Hakimin kararına bağlıdır. Eğer arada bölünemeyen mallar veyahutta çocuğun velayetinde problemler varsa  anlaşmalı boşanma gerçekleşemeyecektir.

Türkiye’de yılda her yüz kişiden 6 sı anlaşmalı boşanma ile evliliklerine son vermektedirler. Anlaşmalı boşanmanın tercih edilmesinin amacı eşlerin birbirlerinden bir şey talep etmemeleri karşılıklı olarak evliliklerini sonlandırmak istemeleridir. Bu boşanma türünün seçilmesindeki en önemli etken hızlı çözüm üretmesidir. Çekişmeli bir boşanma davası en az 6 sürecek iken, bu zaman zarfı Anlaşmalı boşanmada 1 aydır. Eşlerin bir an önce boşanmak istemeleri eşleri bu yola sürüklemektedir. Fakat siz değerli okuyucularımıza tavsiyemiz , Her ne kadar hızlı bir çözüm almak isteseniz de anlaşmalı boşanma bazı haklarınızdan vazgeçme olacaktır. Evlilik akdinin sonlanması eşlerin mağduriyetini doğurmamalı .