Kadın cinsel işlev bozukluğu
Kadın cinsel işlev bozukluğu

Cinsel tepki, arzu, orgazm, ya da ağrı ile kalıcı, tekrarlayan sorunları eşinizle ilişkiniz gerginlik tıbben kadın cinsel işlev bozukluğu olarak bilinen sıkıntı ya.
Birçok kadın bir noktada cinsel fonksiyon ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Kadın cinsel işlev bozukluğu yaşamın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Ömür boyu ya da sonradan kazanılmış olabilir. Sadece belirli cinsel durumlarda tüm cinsel durumlarda ya da meydana gelebilir.
Cinsel yanıtın fizyolojisi, duyguları, deneyimleri, inançları, yaşam tarzı ve ilişkilerinin karmaşık bir etkileşimi içerir. Herhangi bir bileşenin bozulması cinsel istek, uyarılma ve tatmin etkileyebilir ve tedavi genellikle birden fazla yaklaşım gerektirir.
Belirtiler var kadın cinsel işlev bozukluğu türü veya türleri bağlıdır:
Düşük cinsel istek. Kadın cinsel işlev bozukluklarının en sık görülen cinsel için cinsel ilgi eksikliği ve felsefem var.
Cinsel uyarılma bozukluğu. Seks arzunuzu sağlam olabilir, ama uyarılma zorlanıyorsanız ya da tahrik olmak için uyarılma ya da cinsel aktivite sırasında korumak mümkün değildir.
Orgazmik bozukluk. Yeterli cinsel uyarılma ve sürekli uyarıldıktan sonra orgazma ulaşmada ısrarlı ve tekrarlayan zorluk var.
Cinsel ağrı bozukluğu. Cinsel uyarılma ve vajinal temas ile ilişkili ağrı var.
Bir doktoru görmek için zamanEğer cinsel sorunlar ilişkinizi etkileyebilir veya endişe, değerlendirme için doktorunuzla bir randevu.
Hormonlar değişiyor cinsel sorunlar genellikle geliştirmek gibi bir bebek sahibi olduktan sonra, menopoz sırasında veya. Büyük hastalık, kanser gibi, diyabet, kalp damar (kardiyovasküler) hastalığı, cinsel disfonksiyon katkıda bulunabilir.
Cinsel tatminsizlik ya da disfonksiyon katkıda bulunan faktörler, genellikle birbirleriyle etkileşim vardır.Fiziksel. Tıbbi durumlar, kanser, böbrek yetmezliği, multipl skleroz, kalp hastalığı ve mesane sorunları dahil olmak üzere, herhangi bir sayıda cinsel işlev bozukluğu yol açabilir. Bazı ilaçlar, bazı antidepresanlar, tansiyon ilaçları, antihistaminikler ve ilaçlar da dahil olmak üzere, deneyim orgazm için cinsel istek ve vücudunuzun yeteneğini azaltabilir.
Hormonal. Menopozdan sonra düşük östrojen seviyeleri genital dokular ve cinsel duyarlılığı değişikliklere neden olabilir. Östrojen bir azalma uyarılma ve orgazma ulaşmak, hem de daha az genital hissi oluşturmak için daha fazla zamana ihtiyacı neden olabilir pelvik bölgeye kan akışının azalmasından yol açar.Vajinal astar aynı zamanda daha ince ve daha az elastik olur, özellikle cinsel olarak aktif değilseniz. Bu faktörler, ağrılı ilişki yol açabilir. Hormon düzeyleri azaltmak, cinsel isteği de azalır.
Vücudun hormon düzeyleri de doğum vajinal kuruluk neden olabilir ve seks isteğini etkileyebilir emzirme, sırasında ve sonrasında shift.Psikolojik ve sosyal. Tedavi edilmeyen anksiyete veya depresyona sebep ya da cinsel işlev bozukluğu katkıda bulunmak, Cinsel taciz gibi uzun-süreli stres ve bir tarih olabilir. Gebelik ve yeni bir anne olmanın talepleri endişeler benzer etkileri olabilir.Uzun partneriniz ilişkinizin — seks ya da diğer yönleri ile duran çatışmalar, cinsel duyarlılığı azaltmak, de. Beden imgesi ile kültürel ve dini sorunlar da katkıda bulunabilir.