Reccep Tayyip Erdoğan
Reccep Tayyip Erdoğan

Türkiye (2014 ) Recep Tayyip Erdoğan (d. 26 Şubat 1954, (2003-14) Başbakanı olarak görev yapan Rize doğumlu olup ,  Türk siyasetçidir.

Lise Erdoğan, siyasi İslam davasını ateşli bir hatip olarak tanındı. Daha sonra (futbol) takım profesyonel bir futbol oynadı ve Marmara Üniversitesi katıldı. Necmettin Erbakan, usta İslamcı bir politikacı bir araya geldi bu süre boyunca, Erdoğan ve Erbakan liderliğindeki partiler içinde aktif oldu, din tabanlı siyasi partiler Türkiye’de yasağa rağmen. 1994 yılında Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Refah Partisi bilet üzerinde seçildi.

Okul sırasında İstanbul, Türkiye doğumlu, 1954 yılında, Recep Tayyip Erdoğan, siyasete dahil oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ilk İslamcı, kirliliği azaltılmış ve şehrin altyapı geliştirilmiş, ama dini nefreti körüklemek suçundan hapse atıldı. Erdoğan, daha sonra Başbakan, belirgin Türkiye’nin ekonomik durumu düzeltti bu süre içinde üç dönem görev yaptı, ama algılanan güç kapmak için eleştirilere hedef oldu. Ülkenin 2014 yılında cumhurbaşkanı seçildi ve 2016 Temmuz ayında askeri darbe girişimi atlattı.

Erken Yıl

Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954’te doğan, İstanbul, Türkiye Kasımpaşa çeyreğinde, ailesi Ahmet ve Tenzile Erdoğan oldu. 13 yaşındayken ailesi İstanbul’a döndü önce babasının Sahil Güvenlik olarak çalışmış, nereye Rize, çocukluğunun bir bölümünü harcadı.

Çok para olmadan yükseltti, Erdoğan sokakta bir genç olarak limonata ve susam çörek sattı. Yetenekli bir futbolcu, yıllarca yarıştı bildiriliyor üst kulüplerin ilgisini çekti, ama babası tarafından o yolu takip etmesi. Erdoğan yerine Milli Türk talebe Birliği ile uğraşmaya başladı ve Eyüp Lisesi’nden de diploma kazanmak için sınavları geçti dini İstanbul İmam Hatip Okulu katıldı.

Siyasi Başlangıçlar

Ulusal Kurtuluş Partisi lideri Necmettin Erbakan öğretilerinin etkisinde Erdoğan, partisinin Beyoğlu Gençlik kolları ve İstanbul Gençlik kolları Başkanı 1976 yılında seçildi. Parti, 1980 askeri darbesi sonrasında dağıldı ve Erdoğan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Marmara Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 1981 yılında yüksek lisans diploması sonra, bir muhasebeci ve özel sektörde yönetici olarak çalıştı.