Salata Sosu
Salata Sosu

Salata sosları evde yapmak kolay süper ve kendi mutfağınızda favori sosu yapmayı öğrenmek için çok kullanışlı bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Parayı oldukça  tasarruf edeceğiz. Şişelenmiş salata sosları üzerinde işaretleme üç kuruşa yapabilirsiniz çoğu saçma.

Tamamen malzemeyi kontrol edebilirsiniz. Hiç koridor soyunma salata sarktı ve madde listeleri kontrol ettiniz mi? Orada kesinlikle bazı temizleyici seçenek vardır, ama çoğu yapay renkler daha çok gereklidir, tat, ve daha fazla şeker ve tuz dolu. Salata sosu hazırlayanların içine sosu gerçekleştirmek için hangi meyvelerden faylanabileceklerini zaten biliyorlar.

Tamamen zevk için tat özelleştirebilirsiniz ve en sevdiğim kısım. Bir kez “ailenin tat alıcılar için mükemmel sos üzerinde kara”, her zaman cebinde tarifi olacak. Sağlıklı beslenme altın bilet olması gibi.

Aşağıda sizlere Salata Sosu çeşitlerini yazıyorum. Hangisini uygulamak veya yapmak isterseniz yapın.

1. Tadı klasik salata Sosu: Çırpıcı 2 yemek kaşığı kırmızı şarap sirkesi, 2 çay kaşığı dijon hardal, 1 çay kaşığı tuz ve karabiber. Yavaş yavaş 1/3 1/2 fincan zeytinyağı çırpın.

2. 1 (No) arpacık soğanı–Beyaz Şarap: Klasik salata Sosu, beyaz şarap sirkesi, kırmızı şarap sirkesi yerine; 1 kıyılmış arpacık soğanı ekleyin.

3. Kavrulmuş Sarımsak: 1 baş sarımsak üstünü Dilim; zeytin alüminyum folyo ve kızartma yağı, şal ile F 400 derece hassas, 35 dakika kadar gezdirilir. Serin, daha sonra karanfili sıkmak. Bir blender 1 (No), kavrulmuş sarımsak ve 3 yemek kaşığı Parmesan rendesi ekleyerek.Klasik Sos

4. 1 (No) Bistro Pastırma: Klasik salata Sosu; 3 çorba kaşığı ufalanmış beyaz peynir ekleyin, ufalanmış 3 dilim pastırma, pişmiş ve 2 yemek kaşığı doğranmış Frenk soğanı.

5. 1 yemek kaşığı Akdeniz: 1 (No) Klasik salata Sosu; mash 1 / 2 bardak ufalanmış beyaz peynir, sonra fırçalamak maydanoz, 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik ve 1 doğranmış erik domates doğranmış.

6. Tat Dijon: Çırpıcı 3 yemek kaşığı her dijon hardal ve şampanya sirkesi 1/2 çay kaşığı tuz ve karabiber. Yavaş yavaş 1/2 bardak zeytinyağı çırpın.

7. Baharatlı Bal-Hardal: Çırpıcı 2 çay kaşığı Bal ve her dijon hardal, 2 yemek kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı her limon kabuğu rendesi ve tuz. Her 1/4 fincan zeytin yağı ve bitkisel yağda yavaş yavaş çırpın, sonra 2 çay kaşığı kekik ve 1/2 jalapeno, kıyılmış kıyılmış ekleyin.