Türkiye 2017 Başkanlık Anayasası Referandumu
Türkiye 2017 Başkanlık Anayasası Referandumu

Türkler sandık başına 16 Nisan parlamenter demokrasiden başkanlık sistemine ülkeyi dönüştürecek Anayasa değişikliği ile ilgili oylamaya gidecek.

18 değişiklikler içeren paketin, anayasa değişiklikleri Meclis’te Milletvekillerinin üçte ikisinin desteğini almak için insanlar için de hazırlanıyor. Bu durumda reformlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi 16 Ocak tarihinde salt çoğunluk ile geçti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

Referandum Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında ilan edildi bu yana tartışmasız en önemli siyasi gelişme getirebilir. Hangi Erdoğan takip etti ile belirlenmesi Avrupa’ya gurbetçi seçmenlerin arama Bakanlık merkez ve kampanya etkinlikleri iptal edildi “Nazi artıkları” olarak Hollanda Hükümeti saldırı gördü.

Yeni sistemde, Erdoğan ise 2019 ve 2024 anketlerde kazanırsa potansiyel olarak güçlü bir devlet başkanı olarak 2029 yılına kadar kalmak demektir ki iki seçim dönemlerinde, duramayacak. Ayrıca Adalet liderlik ve kurulan ve mecliste ezici bir çoğunluğa sahip olan o co (AKP) Kalkınma Partisi için geri dönebilir.

Sembolik olarak kullanılan ama cumhurbaşkanlığı görevi politika üzerinde bazı etkisi vardı. Kişilik saf güç, hala AKP seçmenleri ve milletvekilleri arasında emrediyor ve sadakat ile, Erdoğan daha güçlü bir iş yaptı. Referandum yoluna gitmeli, daha güçlü olacaktır.

İnsanlar tam olarak ne kadar oy olacak?
18 değişikliklerin öncelikle yasama ve yürütme organlarının yetkileri ile ilgilidir. Bunlar şunlardır:

Başbakanlık görevini kaldırılması. Cumhurbaşkanı kabineyi atayacak ve Başkan yardımcıları bir numarası olacak. Meclis artık güven hareketi başlatmak için güçlerini silinecektir Bakanları denetleyecek.
Cumhurbaşkanı artık tarafsız olmak zorunda olacak, ama siyasi partisine bir ilişki sürdürmek mümkün olacak. Şu anda Başkan seçilir seçilmez Partisi ile bağları koparmak.
Meclis üye sayısı 550 600 çıkartılacak ve asgari yaşı 18’e düşürüldü.
Cumhurbaşkanı Parlamento tarafından görevden olmak için mümkün olacaktır. Şu anda yalnızca vatana ihanet ederse Meclisi tarafından dava açılabilir.
Askeri mahkemelerin kaldırılması.
Başkan ülkenin en yüksek yargı Kurulu için 13 dördü hakimler tayin edebilecektir.
– Acil bir durumda Türkiye değil mi?

Evet, referandum gerçekleşiyor çevre son derece zordur, özellikle değişikliklere karşı çıkanlar için.

Ohal geçen yaz hangi 248 kişi öldü, 1400’den fazla yaralı başarısız darbe girişiminden sonra ortaya çıktı. Darbe çok Türkiye’de Fethullah Gülen, ABD’de son cemaat ya da Hizmet olarak bilinen genel halk hareketi ile temel münzevi bir vaiz takipçileri tarafından yönetilen düşünülüyor. Gülen bunu reddediyor.

Kamu hizmeti, polis, ordu, yargı, Akademi ve medya kuruluşlarının tasfiye binlerce Gülenists ile bağlantılı olmakla suçlanmış insanların görevden alınmasını ya da tutukladı. Erdoğan karşıtları tasfiye uzak darbe failleri ötesine gitti ve bir cadıya dönüştü herhangi bir siyasi muhalefete karşı avlamak demek.

Şimdiye kadar, 152 gazeteciler Türkiye’de hapiste, muhalefet partilerine göre (HDP) muhalefet Demokratik Halk Partisi hakkında geniş çaplı bir operasyonda gözaltına alınmış, iki şefleri de dahil olmak üzere milletvekilleri bir düzine sonuçlandı.

Türkiye de en son hangi 39 kişiyi öldüren yılbaşında Reina gece kulübünde bir saldırı olduğunu İslam Devleti tarafından terör saldırıları ile ilgili bir takım yaşadı. (PKK) Kürdistan İşçi Partisi, Güney-doğuda bir isyan mücadele belirlenen terör örgütü, saldırılarına 2015 Haziran ayında barış görüşmeleri çöküşünden sonra da devam etti.